infolinia: 880 035 355

finansowe
rozwiązania

Na zatory - faktoring

Publikacja: 13-07-2012 IPO.pl

Czekanie na należność, która nie wpływa na konto firmy jest zmorą każdego przedsiębiorcy. Powstające zwłaszcza w okresie kryzysu w relacjach miedzy przedsiębiorstwami zatory płatnicze są powodem zwiększającym zainteresowania faktoringiem.

Krajowy Rejestr Długów podał, że w I kwartale 2012 roku już 25,8% faktur płaconych było po terminie, a średni czas oczekiwania na zapłatę wydłużył się do 4 miesięcy i 12 dni. Oznacza to wzrost problemów z zachowaniem płynności finansowej przez firmy i poszukiwanie rozwiązań, które pozwoliły by uniknąć skutków tworzących się coraz większych zatorów płatniczych.

Firmy stosujące odroczone terminy płatności, zawsze narażone są na zatory płatnicze, a szczególnie w okresie kryzysu. KRD podaje, że obecnie już prawie 36% przedsiębiorstw nie płaci w terminie swoim kontrahentom, ponieważ same nie otrzymały zapłaty. Poza obiektywnymi przyczynami opóźnień w płatnościach w czasie kryzysu częściej dochodzi również do patologicznych zachowań ze strony części firm, które w celu zapewnienia sobie wystarczającej płynności opóźniają płatność własnych zobowiązań – czyli kredytują się kosztem dostawców. Czym czasy są mniej pewne, tym bardziej przedsiębiorstwa muszą dbać o zachowanie płynności finansowej, a w tym może pomóc faktoring.

Często już sama świadomość, że przedsiębiorstwo  korzysta z usług faktora, sprawia, że odbiorcy jego towarów lub usług w terminie regulują należności. Faktoring to profesjonalne administrowaniem wierzytelnościami, które poprawia dyscyplinę płatniczą kontrahentów.

Zatory płatnicze przestają być zmartwieniem firmy korzystającej z faktoringu ponieważ faktoring oznacza wpływ  gotówki natychmiast po sprzedaży, bez okresu oczekiwania na zapłatę przez odbiorcę od kilkunastu a czasami nawet kilkuset dni, w zależności od długości udzielanego kredytu kupieckiego oraz ewentualnych opóźnień w dokonaniu płatności. Korzystanie z faktoringu pozwala firmie ograniczyć ryzyko prowadzonej działalności gospodarczej - ponieważ faktor dysponuje odpowiednimi służbami, które prowadzą bieżącą kontrole należności i w przypadku opóźnień skutecznie egzekwują płatności.

Z faktoringu mogą korzystać również firmy, które nie potrzebują finansowania - chcą jednak zabezpieczyć się przed utratą płynności spowodowaną opóźnieniami w płatnościach od kontrahentów. Rozwiązaniem dla przedsiębiorstw, które nie potrzebują wcześniej środków jest faktoring wymagalnościowy. W faktoringu wymagalnościowy jeżeli kontrahent nie zapłaci należności w ustalony terminie, wówczas dopiero faktor wypłaca środki i sam zajmuje się odzyskaniem należności. W ten sposób firma korzystająca z faktoringu wymagalnościowego nie ponosi kosztów odsetek, kiedy nie korzysta z finansowania faktora, korzysta jednak z finansowania i wsparcia w sytuacji krytycznej dzięki czemu gwarantuje sobie zachowanie płynności finansowej.

Usługa faktoringu wiąże się oczywiście z pewnymi kosztami. Jednak nie korzystanie z faktoringu może okazać się bardziej kosztowne. Według KRD rosną koszty ponoszone przez przedsiębiorstwa w związku z nieterminowymi płatnościami i sięgają średnio 8% wszystkich kosztów działalności. Zwykle koszty związanie z zapobieganiem sytuacją kryzysowym są niższe niż z niwelowaniem ich skutków.

Link do publikacji:
http://www.ipo.pl/faktoring/artykuly/na_zatory_-_faktoring_592509.html
(Materiał opublikowany przed zmianą nazwy firmy)