infolinia: 801 009 445

finansowe
rozwiązania

Faktoring czyli finansowanie handlu

Publikacja: 12-08-2016 Gazeta Finansowa

Przedsiębiorcy sprzedający swoje produkty lub usługi innym firmom prędzej czy później zetkną się z propozycją zastosowania odroczonego terminu płatności. Każda firma woli sprzedawać za gotówkę, ale rezygnacja ze wykorzystywania narzędzia wspierającego handel jakim jest kredyt kupiecki - często oznacza utratę klienta.

Stosowanie odroczonego terminu płatności staje się więc często niemal koniecznością, wymuszoną przez działania konkurencji kuszącej atrakcyjnymi formami rozliczeń. Kiedy firma zdecyduję się w końcu na oferowanie swoim odbiorcą kredytu kupieckiego, pojawia się kolejny problem a mianowicie luka finansowa. Jeżeli kontrahent zapłaci za towar dopiero po np. 60 dniach to zwykle oznacza, że w kasie firmy braknie pieniędzy na bieżące zakupy surowców potrzebnych do kontynuowania produkcji, na wypłaty wynagrodzeń dla pracowników czy opłacenie innych bieżących zobowiązań.

Rozwiązaniem w tej sytuacji będzie skorzystanie z zewnętrznego finansowania, którym może być kredyt obrotowy lub faktoring. Dzięki faktoringowi firma nie musi czekać na pieniądze od odbiorcy do czasu nadejścia terminu płatności ponieważ otrzymuje finansowanie zaraz po wystawieniu faktury – od banku lub innej instytucji finansowej oferującej takie rozwiązanie.

Faktoring to nietypowe finansowanie ponieważ jest spłacana przez odbiorców. Firma korzystająca z faktoringu nie musi również martwić się czy kontrahent zapłacił za fakturę w terminie ponieważ to instytucja finansowa zajmuje się zarządzania wierzytelnościami i monitowaniem spóźniających się odbiorców. Jeżeli kontrahent nie płaci firma faktoringowa zajmie się windykacją odciążając przedsiębiorcę z nieprzyjemnych obowiązków.

Wbrew wciąż często spotykanej opinii, że faktoring jest usługą windykacji przyszłych zaległości, należy powiedzieć, że jest zupełnie odwrotnie. Bieżące zarządzanie wierzytelnościami przez faktora służy uniknięciu windykacji, która jest ostatecznością.

Faktoring oraz kredyt obrotowy pełnia to samo zadanie polegającą za finansowaniu działalności operacyjne firmy. Faktoring ma jednak kilka zalet, które wpływają wyjątkowo korzystnie na sytuację firmy. Faktoring poza finansowaniem stanowi pakiet usług dodatkowych, które pozwalają przedsiębiorstwu skupić się na swojej podstawowej działalności.

Warto zwrócić również uwagę, że faktoring jest usługą finansową dostępną również dla przedsiębiorstw, które nie posiadają wymaganej przez banki zdolności kredytowej i nie mogły by otrzymać finansowania w formie kredytu obrotowego.

Faktoring jest to rozwiązanie dobrze wspierające przedsiębiorstwo w obszarze bieżącego finansowania działalności. Warunkiem zastosowania faktoringu jest jednak prowadzenie przez firmę sprzedaży z odroczonymi terminami płatności - stałemu gronu odbiorców.

Faktoring okazuje się doskonałym instrumentem finansowania handlu. Dzięki pakietowi dodatkowych usług niweluje ryzyko transakcji handlowych i znakomicie sprawdza się również w finansowaniu eksportu – tym samym czyniąc eksport zdecydowanie bezpieczniejszym.