infolinia: 801 009 445

finansowe
rozwiązania

Usługa coraz bardziej atrakcyjna

Publikacja: 11-03-2011 Gazeta Finansowa

Niewątpliwa zaletą faktoringu, która ułatwia jego rozwój jest uniwersalność i elastyczność jako źródła finansowania. Uniwersalność ta wyraża się dogodnymi warunkami do stosowania tego narzędzia finansowego w każdej sytuacji rynkowej, zarówno w czasie kryzysu jaki i w czasie koniunktury. W czasie kryzysu banki ograniczają swoja akcje kredytową co często zmusza przedsiębiorstwa poszukiwania alternatywnych źródeł finansowania.

Ze względu na swoja konstrukcję, faktoring również w czasie kryzysu pozostaje stosunkowo bezpiecznym sposobem finansowania i to zarówno dla instytucji finansowych jak i przedsiębiorców (faktorantów). Również powstające w czasie kryzysu w relacjach miedzy przedsiębiorstwami zatory płatnicze są dodatkowym czynnikiem zwiększą zainteresowania faktoringiem.W czasie kryzysu spadają wprawdzie obroty firm faktoringowych wynikając z ograniczenia handlu w gospodarce ogółem oraz zaostrzenia przez faktorów kryteriów przy udzielaniu finansowania ale jednocześnie wyraźnie rośnie liczba firm, które zaczynają korzystać z faktoringu. W Polsce w roku 2009 obroty firm faktoringowych spadły o 2,1% w stosunku do roku poprzedniego, natomiast liczba firm korzystających z faktoringu wzrosła o 0,8 tys. do 5,6 tys. (źródło: GUS) czyli aż o 17%. Większość przedsiębiorstw, które zaczęły korzystać już z faktoringu w czasie kryzysu, docenia jego zalety i nadal korzysta z tego narzędzia finansowania działalności firmy.

Faktoring doskonale sprawdza się również, kiedy kryzys zmierza ku końcowi i wraca koniunktura, kiedy liczba zamówień rośnie, a przedsiębiorstwa po okresie kryzysu często nie dysponują potrzebną gotówką w ilościach wystarczających aby sprostać rosnącemu popytowi. Kredyt obrotowy pozwala na finansowanie bieżącej działalności firmy ale tylko do ustalonego limitu, uzależnionego od zdolności kredytowej firmy. Wiele przedsiębiorstw  ma problem z uzyskaniem takiego finansowania w wysokości wystarczającej do zaspokojenia rosnących potrzeb. W przeciwieństwie do kredytu obrotowego, faktoring jest narzędziem finansowym, którego zastosowanie nie wymaga od firmy posiadania zdolności kredytowej ponieważ zabezpieczeniem jest wystawiana przed firmę faktura. Dlatego aby sprostać rosnącemu popytowi, firmy mogą wesprzeć się doskonałą dźwignią finansową jaką jest faktoring.

Barierą rozwoju faktoringu jest wciąż niski poziom świadomości wśród przedsiębiorców. Przedsiębiorcy nie zawsze właściwie rozumieją istotę faktoringu, co wynika ze złożonej konstrukcji tego instrumentu finansowego. Nie jest to jednak instrument tak skomplikowany aby konsekwentne działania edukacyjne nie zniwelowały tego zjawiska.

Zagrożeniem dla branży faktoringu jest ewentualna druga fala kryzysu i spowodowane tym pogorszenie sytuacji  klientów firm faktoringowych. Większe ryzyko niewypłacalności kontrahentów i bankructwa firm zmusi faktorów do zaostrzenia kryteriów udzielania finansowania. Musiało by to wpłynąć na wyhamowanie rozwoju faktoringu.

Obecnie w Polce działa już 43 firmy świadczących usługi faktoringowe. Sprzyja to rozwojowi faktoringu jako nowoczesnemu instrumentowi finansowemu, który elastycznie dopasowuje się do potrzeb przedsiębiorstw. Wzrost liczby instytucji faktoringowych i związany z tym wzrost konkurencji przyczynia się również w efekcie do znacznego spadku marż faktorów. Dlatego faktoring staje się usługą coraz bardziej atrakcyjną i będzie coraz częściej wybierany jako alternatywa dla kredytu obrotowego.

(Materiał opublikowany przed zmianą nazwy firmy)